Det är måndag morgon och jag vill dela med mig av min söndagsfrukost, som jag åt igår. Jag gjorde i ordning avokadomacka med ägg och tomat och just med tanke på att det var en kombination av avokado och ägg var detta magiskt gott! Grunden var ett surdegsbröd bakad på råg, som jag rostade lätt, och ägget kokade jag i sju minuter. Viktiga detaljer för att uppnå detta goda resultat. Här berättar jag mer om hur jag fixade min fantastiska avokadomacka med ägg!
Avokadomacka med ägg och tomat – recept
- en mogen avokado
- skvätt av citronsaft
- salt & svartpeppar
- två skivor grovt surdegsbröd av råg (detta bröd hade jag)
- ett ägg
- några körsbärstomater
Börja med att rosta de två skivorna av surdegsbrödet. Låt dem svalna något.
Koka ägget till medelkokt.
Under tiden mosar du din avokado och blandar den med citronsaft, salt och peppar. Smaka av. Bred avokadoröran på dina brödskivor.
Skala och skiva ägget och toppa dina mackor med skivorna samt med några tomatskivor. Strö över lite flingsalt och dra några varv med pepparkvarnen.
Njut, gärna med en kopp kaffe!
Kolla in det perfekt kokta ägget! Enligt mig är i alla fall detta det mest perfekt kokta ägget!
Kan detta kanske bli din söndagsfrukost kommande helg?!
Fler liknande recept:
- Ägg- och avokadomacka tillsammans med fil, skivad nektarin och bovetecrunch
- Avokadotoast
- Avokadosmörgås
- Smörgås med stekt ägg och avokado
- Knäcke med avokado och ägg