Augusti har nu passerat och vi är inne i september. Vädret har slagit om snabbt och nu är det verkligen kyligt. Faktum är att på dagens morgonpromenad hade jag vinterjacka och vantar på mig. Har blivit kallt lite för snabbt, tycker jag, men jag njuter av den sol som strålar denna dag.
Här kommer veckans bästa!
Veckans bästa från vecka 35 2022
Veckans vackraste
Vi är som sagt inne i september och hösten är här. Inlägget jag skrev igår handlar om den fina tid vi har nu.
Veckans träning
Den smärta som jag återkommande får i vänster skinka har gjort sig gällande denna vecka. Jag har därför tagit det lugnare med träningen. Löpning har bytts till promenader och styrkepassen har varit försiktiga. Jag är ändå glad för att kunna vara igång på något sätt!
Veckans mysigaste
Jag skrev om barnens medverkan i Tough Viking Kids. Så mysigt att de var med och att de gillar rörelse!
Veckans mest boostande
På tal om smärtan i min vänstra skinka träffade jag en naprapat igår för att förhoppningsvis få hjälp med detta. Efter att ha haft detta återkommande i åtta år var det verkligen dags nu!
Hjälpen jag fick igår var professionell och bra. Han menar på att mitt bäcken är snett och att musklerna i ben och rumpa på vänster sida aldrig får slappna av. Jag ska därför stärka upp dem nu med några övningar och gissningsvis kommer det hjälpa. Är mycket förhoppningsfull!
Veckans godaste
Vi har fortfarande massor av basilika i växthuset och jag gör pesto på löpande band. Här får du receptet på min nyttiga basilikapesto.
Veckans mest inspirerande
På jobbet lyckades vi med grym försäljning i augusti, speciellt de sista dagarna av månaden. Så inspirerande att jobba då!
Veckans mest lästa inlägg
Det jag skrev om tydliga tecken på utbrändhet.
Veckans bästa Instagram-inlägg
Det inlägg jag skrev om upplevelsen efter Tough Viking Kids:
Jag behöver inte tävla själv längre.🏃♀️❌
Inte när jag får uppleva barnen som tävlar istället!😃
Igår sprang de båda @toughvikingkids och så galet grymma de var!🏃♀️🏃💪💪🥇🥇
Jag älskar att barnen gillar det här med träning och rörelse. Och tänk vilken kämparglöd de har!😅😅
Sonen gick in för att vinna sin grupp och dottern bemästrade hinderna galet bra för att vara åtta år.✌️✌️
Om de inte hade klarat av loppet hade de varit lika grymma ändå. Det viktiga är att de vågar testa och gör sitt bästa. Och det gjorde det verkligen!
Mina egna medaljer från @stockholm_marathon och @toughviking är inte värda alls lika mycket som barnens från @toughvikingkids 🥇🥇
Är tacksam att jag som mamma får vara med och heja på.👏🙏
Följ mig på @karinaxelsson.se
Vad jag ser fram emot i helgen
Min pappa samt syster med familj kommer över till oss på söndag. Så mysigt det ska bli. I övrigt vill jag ta det lugnt och kanske gå årets sista blåbärsplockpromenad i skogen.
Njut av det du ska göra!